
Het bestuur van de provincie Gelderland was het begin juli onderling eens met een nieuwe afstandsnorm tussen turbines en woningen. Hierdoor kan er op veel plekken in de provincie geen hoge windmolen meer geplaatst worden.
De BBB en SGP kwamen met de norm om inwoners te beschermen tegen geluid en de slagschaduw van de windmolens. Deze mogen nu niet meer in de directe omgeving van woningen of gebouwen geplaatst worden. De minimale afstand wordt twee keer de hoggte van de windmolen. In de provincie zijn de meeste plekken die aan deze norm voldoen natuurparken.
Hoewel overlast nu voorkomen wordt, zijn sommigen bang dat de verduurzamingsplannen niet waargemaakt kunnen worden. Gemeenten moeten aankomende vijf jaar verduurzamen en voldoen vaak nog niet aan de gestelde doelen.
In Den Haag is er afgelopen tijd ook gekeken naar een afstandnorm, maar hier zijn geen besluiten over gemaakt. Dit wordt daarom doorgeschoven naar het volgende kabinet. De oppositie van het plan in Gelderland wilde graag wachten op de uitkomst hiervan, omdat deze de Gelderse norm kan laten vervallen. Een besluit vanuit Den Haag kan echter nog wel een jaar op zicht laten wachten.
De ChristenUnie was als enige coalitiepartij tegen de norm. Ze hebben er wel voor kunnen zorgen dat de norm niet gaat gelden op bedrijventerreinen. Daar mogen windmolens straks nog wel dichtbij gebouwen worden geplaatst. Verder mogen boeren ook een kleine windmolen bij hun bedrijf neerzetten. Daarbij hoeven lopende aanvragen niet te voldoen aan de nieuwe norm.
Bronnen: de Gelderlander, Omroep Gelderland