Eindeloze geluidsoverlast door verbouwing A’dam

Aan de Egelantiersgracht in Amsterdam wordt een pand al 2 jaar verbouwd. Het einde is ook nog niet in zicht, aangezien op dit moment alleen de voorgevel nog overeind staat. Onder het pand moet volgens het Parool namelijk een zwembad met sauna, wellnessfaciliteiten en een floating pod aangelegd worden. Al jaren zit de omgeving dus met de overlast om het gehele pand te verbouwen.

Dergelijke verbouwingen zijn in de stad niet de norm. Walther Schoonenberg, secretaris van de Vrienden van de Amsterdamse Binnenstad (VVAB), geeft bij het Parool aan dat de stad in evenwicht staat. “Als je een ingreep doet”, zoals een onderkeldering, “wordt dat evenwicht verstoord.” Daardoor werd er voor sommige onderkeldering in Zuid eerder al geen vergunning gegeven. In stadsdeel Centrum mag het nog wel, maar er zitten een aantal voorwaarden aan vast. Aangezien het pand geen monument is, mag het worden gesloopt met de juiste vergunning. Al gaan veel woningkopers niet zo’n groot project aan vanwege de bijkomende kosten en tijd die het kost.

Veel overlast ondanks maatregelen

De buren zijn niet blij met de verbouwing: “Vorige zomer kon ik maandenlang niet mijn ramen openen omdat de dieseldampen de gracht overspoelden,” zegt Zita Meijer bij het Parool. Zij woont al twintig jaar tegenover het pand. Naast de dampen veroorzaken de vrachtwagens die tot juni puin afvoerden veel geluidsoverlast. Aukelien Weverling die ook al jaren in de buurt woont, zegt tegen het Parool het volgende: “We zitten al twee jaar de hele week, vanaf zeven uur ’s ochtends, in de herrie.”

Wanneer de omwonenden de aannemer vragen om even mee te denken, zoals de zaterdag rond Sinterklaas een dag niet verbouwen, reageert hij volgens hen heel vervelend. “De aannemer vroeg of ik dacht dat ik boven de wet stond,” zegt Weverling bij het Parool . Verder reageerde hij ook eens op haar zorgen met: ‘Krijg ik dan weer zo’n huiliehuiliemail van je?’

Om de goede band met de buren te behouden, wordt er namens de eigenaar wekelijks een nieuwsbrief over de verbouwing rondgestuurd naar meer dan honderd adressen. Ook geeft de woordvoerder van de eigenaar aan dat ze deels boten hebben gebruikt om puin weg te voeren. Deze zouden stiller zijn dan de vrachtwagens. Verder is er zo min mogelijk geheid en is er een muur tijdelijk geïsoleerd tegen de geluidsoverlast. Tenslotte zijn er voor en tijdens de verbouwing geluidsmetingen gedaan om de impact in kaart te brengen.

Nog geen licht aan het eind van de tunnel

Het is nog niet duidelijk hoelang de verbouwing nog gaat duren. De gemeente geeft aan weinig tegen de verbouwing kan doen. “Alleen als er twaalf maanden geen voortgang is zonder aanwijsbare reden kan een vergunning worden ingetrokken,” vertelt hun woordvoerder aan het Parool.

Bronnen: Parool, AD