Amsterdamse hosts tegen overlast bezoekers

Bezoekers die de beest uithangen in de binnenstad: het leidt tot grote ergernissen bij bewoners en ondernemers. In december vorig jaar heeft de gemeente maatregelen aangekondigd om de overlast te verminderen, specifiek in het Wallengebied, op het Rembrandtplein en in de Leidsebuurt. Eén van die maatregelen gaat deze week van start: een campagne om bezoekers te wijzen op de geldende normen en regels.

Marjolein van Damme woont al 11 jaar in de Lange Leidsedwarsstraat en heeft heel wat feestjes meegemaakt bij haar in de buurt. “Je weet van tevoren dat het geen stille straat  is en tot een bepaald niveau kun je daarmee omgaan. Maar in de afgelopen jaren is de overlast steeds erger geworden.” Sinds de komst van haar zoon, 5 jaar terug, is zij anders naar de buurt gaan kijken. ‘’Tijdens mijn zwangerschap was ik veel wakker en keek ik vaak door het raam naar buiten. Een verschil van dag en nacht. Het was bizar wat ik toen soms zag. Veel vechtpartijen en mensen die out gaan van drank en drugs. Een ordinaire toestand.’’

Mentaliteitskwestie

Bezoekers zijn soms verbaasd over het feit dat er mensen wonen in de Leidsebuurt. “Ze denken dat ze in een pretpark rondlopen en zijn zich er niet van bewust dat er gewerkt en geleefd wordt in de buurt. Het is een mentaliteitskwestie. Mensen hebben de indruk dat zij zich kunnen misdragen in Amsterdam.’’

Als bewoner kun je weinig doen

“Ik ben blij dat de gemeente in actie komt. De afgelopen jaren miste ik regie vanuit de gemeente om grip te krijgen op de situatie rondom de Leidsebuurt. Als bewoner kan je weinig doen. Je kan bezoekers hoogstens aanspreken op hun gedrag.”

Hosts

Bij de meest gebruikte ingangen van het Wallengebied, het Rembrandtplein en de Leidsebuurt, komen elke vrijdagavond en -nacht en zaterdagavond en -nacht hosts te staan. Zij heten bezoekers welkom en wijzen hen op de regels.

Overlast in de kiem smoren

John Schraven, pleinmanager van het Rembrandt District en omgeving, vertelt: “Dit gebied ontvangt klokje rond heel veel mensen. Onze hosts doen enorm hun best om bezoekers zich welkom te laten voelen en overlast zo snel mogelijk in de kiem te smoren. Als ik ’s nachts op het plein kom vind ik het prettig dat de hosts er zijn. Je voelt dan dat er een beetje op je wordt gelet. De hosts geven vaak ook goede tips: over plekken waar het gezellig is. En hoe de weg terug te vinden naar het hotel of naar huis. Veel mensen waarderen dat.”

Goed zichtbaar

Naast de inzet van de hosts in de weekenden, hangen er ook banieren aan lantaarnpalen en borden aan bruggen in het Wallengebied. En er zijn reclameborden, (raam)stickers en tags (markeringen met milieuvriendelijke verf op straat) te zien. De campagne is dus alle dagen van de week goed zichtbaar voor iedereen. Hij loopt in eerste instantie tot juni 2019 en wordt dan geëvalueerd.

Bron: Gemeente Amsterdam