
Er is volgens staatssecretaris van Defensie Barbara Visser voorlopig geen oplossing voor de geluidshinder die militaire AWACS-vliegtuigen veroorzaken in de Limburgse gemeenten Beekdaelen en Brunssum. De staatssecretaris was op bezoek in Schinveld, een dorp dat bij Beekdaelen hoort, maar ze had geen geld bij zich om woningen te isoleren of andere maatregelen te nemen. Rond de vijftig demonstranten verwelkomden haar met veel rumoer, aldus de NOS en De Limburger.
„Weg met Awacs!” klinkt het luid over het pleintje voor het gemeentehuis in Schinveld. Een vijftigtal demonstranten maakt lawaai met deksels, toeters en andere ‘instrumenten’. Een delegatie van de gemeenten Brunssum en Beekdaelen en actiegroep Stop Awacs Overlast neemt haar snel mee naar binnen, om achter gesloten deuren te praten over de aanpak van de overlast.
200 miljoen nodig
De gemeenten Brunssum en Beekdaelen willen dat Defensie 200 miljoen steekt in een leefbaarheidsfonds. Daaruit zouden schadevergoedingen en woningisolatie betaald kunnen worden. Daarnaast wil burgemeester Geurts een onafhankelijke commissie instellen om de aanpak van de overlast te bespreken.
“Tweehonderd miljoen heb ik niet in mijn zakken zitten. Ik zou willen dat ik dagelijks tweehonderd miljoen had”, aldus de staatssecretaris bij 1Limburg. De enige toezegging die ze deed is dat ze binnen het kabinet overleg zal voeren. Mogelijk kan bij de “verduurzaming van de woningvoorraad ook de leefbaarheid worden meegenomen”, zei ze.
Langlopend protest
Het protest tegen de vliegtuigen is niet van vandaag of gisteren. In 2006 werd al, ondanks fel protest van omwonenden en de actiegroep Groen Front, zes hectare bos gekapt aan de Nederlandse kant van de grens. Defensie wilde van de bomen af omdat de vliegtuigen erdoor gehinderd zouden worden bij de start en landing.
Bronnen: NOS, De Limburger