Inspectie Schiphol: gedogen te veel geluid voorbij

Schiphol voldoet niet aan de regels op het gebied van geluid, overlast en stikstof. Verder heeft de luchthaven ook geen natuurvergunning. Volgens juridische adviseurs van het demissionaire kabinet zullen er hiervoor ingrijpende maatregelen voor genomen worden. Alleen zo kan de toekomst van Schiphol veilig gesteld worden.

Voor zo’n natuurvergunning, zou Schiphol, zonder maatregelen, nog maar 20 procent van de vliegtuigen kunnen laten vliegen. Volgens de juristen is het daarom nodig dat Schiphol de boerenbedrijven in de omgeving opkoopt. Daarnaast moet de maximumsnelheid op snelwegen in de buurt 80 kilometer per uur worden en moeten vervuilende bedrijven in de omgeving strenger worden aangepakt.

Vergunning ontbreekt

Lang werkte Schiphol met de zogenoemde Habitat- en Vogelrichtlijn. De luchthaven wist niet dat er ook een aparte natuurvergunning nodig was. Het kabinet zei echter in 2019 dat dit wel het geval is. De stikstofuitstoot van Schiphol bleek namelijk effect te hebben op de natuur.

Inspectie wil niet meer gedogen

Luchtvaartinspecteur ILT kan vanwege de huidige wetten ook het geluidoverlast niet goed aanpakken. De juiste regels zijn namelijk nog niet opgenomen in het Luchthavenverkeersbesluit (LVB) en de wet Luchtvaart. ‘De realiteit is dat het gedogen nu zes jaar duurt, wat betekent dat ILT gedwongen is om niet op te treden waar dat volgens de wet Luchtvaart nodig zou zijn,’ schrijft de hoogste ambtenaar van de inspectie begin november aan ‘zijn’ demissionair minister, Barbara Visser (I&W).

Daarnaast werden klachten en rechtzaken van bewonersgroepen steeds afgewezen. De wettelijke aanpak zou namelijk niet lang meer duren. Eén van de groepen heeft een beroep aangetekend op een afwijzing van het ministerie van I&W uit 2019. ILT zegt hierover bij het AD: ‘De kans is aanwezig dat de rechter oordeelt dat het ‘anticiperend handhaven’ [dus: niet handhaven] moet worden beëindigd en dat op basis van het huidige LVB moet worden gehandhaafd.’

Bronnen: NOS, AD