
Dat windturbines een ruis veroorzaken die heel wat mensen vervelend vinden, is na vele discussies en onderzoeken duidelijk. Het gebeurt soms dat een windturbine óók een extra hinderlijke bromtoon of een fluitend geluid maakt die binnen de geluidsnorm valt. Een dergelijk geluid wordt ’tonaal’ geluid genoemd. Op zulk tonaal geluid kan normaal gesproken niet gehandhaafd worden, al gaf een expertgroep over de gezondheidseffecten van windturbines uit Amsterdam al eerder aan dat het wel nodig is om hier op te handhaven.
Een tonaal geluid is voor omwonenden vervelender dan ruis. Het wordt namelijk waargenomen als ‘janken, gieren, brommen of trillen’. Dit ontstaat dan ook als er iets niet klopt in de constructie van de windmolen en hoeft dus niet altijd te ontstaan.
Tonaal geluid is aan de sinusvormige toon te herkennen op de geluidsmeter. Als het geluid niet luider is dan ruis, is het echter niet te meten, waardoor het handhaven ook moeilijk wordt. Gemeente Lingewaard heeft hier daarom een regeling voor. In de vergunningen die de gemeente verleend staat een voorschrift dat bij waargenomen tonaal geluid een toeslag van 0 tot 6 dB wordt gehanteerd. Hierdoor kan de geluidsnorm overschreden worden en is handhaven dus wel mogelijk.
Bronnen: Binnenlands Bestuur, Gemeente Amsterdam (pdf)