Ridderkerk plaatst zelf hoog scherm langs snelweg

Langs een groot deel van de A16 staan al geluidschermen, behalve bij Ridderkerk-West. Rijkswaterstaat is daar niet toe verplicht, omdat er geen wettelijke overschrijdingen zijn. De gemeenteraad van Ridderkerk praat in december over een voorstel om hiervoor nu als gemeente ruim een miljoen euro beschikbaar te stellen. Het 340 meter lange scherm krijgt een hoogte van zes meter.

De bouw van een geluidsscherm is een van de projecten uit het coalitieakkoord en het collegeprogramma 2018-2022 van het Ridderkerkse college. Het zogenoemde ‘gat langs de A16′ wordt hiermee gedicht. De inzet van het college om een duurzaam scherm te bouwen (waar de gemeenteraad in januari 2018 om had gevraagd) is zonder resultaat gebleven, aldus De Combinatie Ridderkerk. Zo’n duurzaam scherm zou met zonnepanelen en een afvanginstallatie voor fijnstof worden uitgerust, en zou voor de gemeente kostenneutraal moeten worden gerealiseerd. Marktpartijen slaagden er echter niet in om hiervoor een sluitende businesscase te presenteren. Ook Rijkswaterstaat zag geen mogelijkheden om mee te werken. Op dit gedeelte van de snelweg gelden er geen overschrijdingen van de wettelijke normen voor geluid en lucht. Dit betekent dat Rijkswaterstaat geen wettelijke plicht heeft om dit gedeelte te voorzien van een scherm.

Toch vindt het college het geluidsreducerende effect van het geluidsscherm belangrijk genoeg om nu met een voorstel, zonder de zonnepanelen, naar de raad te gaan. “Onze leefomgeving is onder meer door de snelweg die onze gemeente doorsnijdt, al zwaar belast. Elke mogelijkheid om het stiller en gezonder te krijgen in onze woonwijken willen we benutten” aldus wethouder Marten Japenga (CU).

Bronnen: RTV Rijnmond, De Combinatie Ridderkerk